Biorą sprawy w swoje ręce

Serce rośnie, kiedy mieszkańcy chcą zmieniać na lepsze swoje najbliższe otoczenie. Serce pęka, kiedy ktoś je zaśmieca. W Olszanicy – już w sobotę – odbędzie się wielkie, sąsiedzkie sprzątanie. Miejmy nadzieje, że ci, którzy sprzątają raz na zawsze zawstydzą tych, którzy śmiecą. Portal funkcjaobywatel.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Olszanica – nielegalne wysypiska w krzakach

To jeden z najbardziej malowniczych, zielonych i zamieszkałych przez wiele gatunków zwierząt obszarów Krakowa. Pełen pagórków i dolin obszar, przez który malowniczo płynie potok Olszanicki, stał się jednak ofiarą swojego uroku. Ze względu na ustronność i dużą gęstość zieleni – jest ulubionym miejscem nie tylko spacerowiczów czy rowerzystów, ale także dla osób, które w komfortowych warunkach chcą się pozbyć odpadów. Także tych wielkogabarytowych. – Wystarczy, że jest w miarę dobry dojazd do jakiegoś ustronnego miejsca i zaraz pojawia się tam gruz, wykładziny, lodówki, opony – wylicza Tomasz Fiszer ze stowarzyszenia „Nasza Olszanica”. Jego zdaniem takie śmiecenie, to coś „co nie mieści się w głowie rozsądnego człowieka”, dlatego też, raz do roku, mieszkańcy tej części krakowskiego Zwierzyńca zamiast kwiatów, muszą zbierać… śmieci. – W zeszłym roku, w czasie akcji sprzątania, zapełniliśmy ogromny kontener, niemal 30 metrów sześciennych śmieci. Rękawy zakasało wówczas ok. 30 osób, które posprzątały znajdujący się tutaj użytek ekologiczny – wspomina Fiszer.

Ustronne miejsce za zakrętem polnej drogi - typowa lokalizacja nielegalnego wysypiska śmieci w Olszanicy

„Chodźcie posprzątać Olszanicę!”

Już w ten weekend kolejna edycja wielkiego sprzątania w Olszanicy. – Zapewniamy rękawiczki, worki na śmieci, które udostępniło nam MPO oraz dobre towarzystwo. Zbieramy się w sobotę, od godziny 11:00, na pętli „Cmentarz Olszanica”, czyli końcowym przystanku linii nr 152. Będziemy sprzątać teren planowanego w tym miejscu drugiego olszanickiego użytku ekologicznego. Po akcji sprzątania na wszystkich wolontariuszy czekać będzie poczęstunek oraz napoje – zapowiada Fiszer. I właśnie w imieniu prezesa stowarzyszenia „Nasza Olszanica” oraz naszym – patrona medialnego tego wydarzenia – serdecznie zapraszamy do udziału w akcji. Nasza redakcja wyznaczyła już drużynę, która w sobotę pomoże mieszkańcom Olszanicy posprzątać ich zieloną enklawę.

Do zobaczenia na miejscu!

NASZE NAJNOWSZE

Zostaw komentarz