Grzegorz Krzywak - Redaktor Naczelny

Z wykształcenia kulturoznawca i historyk. Od 2010 r. dziennikarz w Radiu Kraków, Programie I Polskiego Radia, Trójce, Radiu Eska, Radiu Plus i portalu Krowoderska.pl. Jako pierwszy opisał historię Roberta J. – podejrzanego o brutalne morderstwo krakowskiej studentki i poinformował o jego zatrzymaniu przez policję po trwającym 20 lat śledztwie w tej sprawie, uważanej za największą zagadkę w historii polskiej kryminalistyki.  Ceniony wśród krakowskich aktywistów za zaangażowanie w walce o zielone i czyste miasto, nazywany „postrachem deweloperów i urzędników”. W ostatnim czasie zajmuje się także doradztwem oraz prowadzeniem szkoleń medialnych. Jego największymi nałogami są: muzyka, historia Krakowa i rower, wszystkie te pasje łączy w czasie nocnych przejażdżek po krakowskich ulicach. Ulubione danie to arbuz wyjadany łyżką, a „Złego” Leopolda Tyrmanda nazywa książką, która zmieniła jego życie. Właściciel dwóch czarno-białych kotów dachowców: Lalusia i Malutkiej.

Maciej Szymański

Zaczynał w 1980 r. jako dziennikarz i prezenter w Radiu Kraków. To tam m.in. relacjonował strajk studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego organizowany przez NZS oraz Biały Marsz w 1981 roku, jako pierwszy dziennikarz w Polsce poinformował o śmierci Tadeusza Kantora. Potem zajmował się reklamą telewizyjną oraz produkcją filmów promocyjnych. W TVP Kraków tworzył spoty dla takich marek jak Krakchemia, Majonez Kielecki czy PZU. Z połączenia umiejętności, zainteresowań oraz doświadczeń dziennikarskich i marketingowych wyniknęło rozpoczęcie własnej działalności w branży public relations. Kierując przez kilkanaście lat agencjami PR zrealizował wiele poważnych projektów na rzecz liczących się instytucji i firm, takich jak: krakowski Uniwersytet Ekonomiczny, Can-Pack czy Carlsberg. W ostatnim czasie mocno zaangażowany w upowszechnianie idei społecznej odpowiedzialności i promowanie jej dobrych praktyk. Jego pasją, jak przystało na zodiakalne Ryby, jest woda w różnych postaciach, czyli pływanie, nurkowanie i windsurfing. 

WSPÓŁPRACOWNICY

Kuba Kusy

Dla socjologii i dziennikarstwa porzucił nauki przyrodnicze. Karierę w mediach rozpoczął w 2004 roku od praktyki w Gazecie Krakowskiej. Rok później klawiaturę zamienił na radiowy mikrofon. Pracował m.in. dla telewizji TVN, Radia Kraków i Radia RDN Małopolska, w dwutygodniku Lodołamacz opisywał życie codzienne Nowej Huty, był również felietonistą magazynu społeczno-kulturalnego FUSS. Nie brzydzi się pracy fizycznej – z łopatą i młotem pneumatycznym szalał po irlandzkich budowach, a jako pomywacz poznał co to piekielna kuchnia na długo zanim to stało się modne. Ponieważ serce od zawsze bije mu po lewej stronie, w pracy zorientowany jest szczególnie na tematykę interwencyjną. Gorący orędownik „zielonych miast”, przestrzeni przyjaznych mieszkańcom i zrównoważonego transportu. Nałogowo pija herbatę, nie stroni też od kawy. Nieco aspołeczny, co tłumaczy słuchaniem w dzieciństwie progresywnego rocka. Jak dylanowski włóczęga nie lubi przywiązywać się do adresów. Miłośnik prozy Charlesa Bukowskiego i Mario Vargasa Llosy. Od dziesięciu lat szczęśliwy mąż i tata, właściciel boksera o imieniu Berlin.

logopracob

Pracownia Obywatelska

Stowarzyszenie Pracownia Obywatelska powstało w 2011 r.  z inicjatywy Agnieszki Matuszyńskiej-Dziewitek i Przemka Dziewitka. Pracownia od samego początku działa w obszarze partycypacji obywatelskiej, uczestnicząc, inicjując i realizując projekty aktywności społecznej oraz procesy konsultacyjne dla samorządu.
Pracownia zrealizowała i przeprowadziła pilotaż budżetu obywatelskiego w trzech dzielnicach Krakowa. Zaprojektowała i wcieliła w życie program Rehabilitacji Osiedli Olsza i Ugorek, oraz Program Dzielnice Planują, w którym trzy krakowskie dzielnice wypracowały plany swojego rozwoju.
Stworzyła program Seniorzy Decydują, w którym została przygotowana koncepcja Centrum Seniora oraz Rada Krakowskich Seniorów. W ich dorobku jest także Senioralny Audyt Przestrzeni, którego celem było analizowanie przestrzeni miejskiej pod kątem potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami.
Konsultowała Strategię Rozwoju Kultury w Krakowie do roku 2030, także wspólnie z Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa zrealizowali konsultacje założeń zmian krakowskich dzielnic – Forum Przyszłości Dzielnic.