Zdemontujmy bramownicę na 70-lecie Nowej Huty

Krakowscy urzędnicy zachęcają mieszkańców Nowej Huty do wskazywania ulic, które powinny zostać wyremontowane w ramach 70-lecia tej dzielnicy. Co prawda nie jestem rodowitym „hutasem”, ale bywam tam bardzo często, więc postanowiłem zgłosić swoją inicjatywę dla bliskiemu memu sercu miejsa. To będzie bardzo szybki i bardzo tani remont, który da niesamowite efekty.

Szanowni Państwo,

zwracam się z prośbą o zdemontowanie bramownicy autostradowej, która pojawiła się na Placu Centralnym po remoncie w 2015 roku. Ta konstrukcja, stały element dróg szybkiego ruchu, pasuje do socrealistycznej zabudowy Nowej Huty jak stół z Ikei do Sali Poselskiej na Zamku Królewskim na Wawelu lub jak stacja benzynowa na Rynku Głównym. Wielki metaliczny szkielet, który służy do podtrzymania jednej tablicy informacyjnej, skutecznie psuje estetykę pięknego Placu Centralnego i nie byłoby lepszego prezentu dla Nowej Huty, niż usunięcie tego arcydzieła architektury autostradowej z serca historycznego placu Nowej Huty.

Czasem, żeby było lepiej nie trzeba budować, wystarczy zdemontować. To powiedzenie pasuje jak ulał do poruszanego przeze mnie przypadku. Wiem, że państwo podzielacie moją opinie dot. bramownicy, bo w czasie tworzenia jednego z moich materiałów dziennikarskich na ten temat, same służby prasowe ówczesnego ZIKiT uznały ją za „wpadkę”. Wpadki zdarzają się każdemu, szczególnie instytucji, która prowadzi tak wiele remontów, inwestycji i innych przedsięwzięć, dlatego nie ma już sensu rozpamiętywania tej decyzji. 

Sensowne jest natomiast zdemontowanie bramownicy i przeniesienie jej tam, gdzie jej miejsce, czyli np. w rejon najbliższego węzła autostradowego. Byłby to też pierwszy w historii urodzin prezent, który cieszyłby bardziej po odebraniu, niż po podarowaniu. A Nowa Huta zasługuje na wyjątkowe traktowanie.

Mój pomysł trafił już na skrzynkę Zarządu Dróg Miasta Krakowa i Was również zachęcam do zgłaszania swoich. Ankietę można wypełnić na stronie www.razemwdialogu.pl. Uwaga – to nie jest głosowanie, czyli wygrają pomysły z najlepszym uzasadnieniem, a nie te, które otrzymają najwięcej głosów. 

 —————————————-
Tytułowe zdjęcie autorstwa Małgorzaty Szymczyk-Karnasiewicz

NASZE NAJNOWSZE

Zostaw komentarz