Strajk dla Ziemi na Alei Róż

Mieszkańcy i mieszkanki Krakowa wzbogacili obchody Dni Ziemi o niezwykłe happeningi. Pojawiły się “Łańcuch ludzkich rąk”, “S.O.S. dla Ziemi”, “Żywa biblioteka” oraz “Wymieranie” (ang. “Die-in”), podczas którego kilkadziesiąt osób położyło się na przestrzeni Alei Róż w celu zwrócenia uwagi na zagrożenia związane z alarmującym stanem środowiska naturalnego.

Oddolny Eko-Kraków

Działacze i działaczki Strajku dla Ziemi, Extinction Rebellion i koalicji Kraków dla Klimatu chcieli pokazać, że starania, które podejmuje miasto są niezwykle ważne, lecz niewystarczające wobec skali problemów środowiskowych dwudziestego pierwszego wieku, takich jak ocieplenie klimatu i szóste wielkie wymieranie gatunków. Ich inicjatywa była całkowicie oddolna i dobrowolna, korzystali z własnych zasobów i na organizacje poświęcali swój wolny czas. Podkreślali także chęć współpracy organizacji pozarządowych i ekologicznych ruchów oddolnych w organizacji wydarzeń takich jak Dni Ziemi. Była to druga manifestacja Strajku dla Ziemi. Pierwsza odbyła się 15 lutego 2019 r. na Rynku Głównym oraz pod Urzędem Miasta Krakowa.

Wspólnie dla Ziemi i klimatu

“Łańcuch Ludzkich Rąk” został przeprowadzony przy akompaniamencie instrumentów dętych, bębnów i talerzy. Dla uczestniczek i uczestników był chwilą zadumy nad wspólną przyszłością. “10 lat to krótka chwila, ale wspólnie możemy zdziałać bardzo dużo” podsumowywał jeden z wypowiadających się aktywistów. Podobne demonstracje odbyły się dzisiaj w wielu w całym kraju, m.in. Warszawie, Bydgoszczy, Toruniu, Łodzi, Wrocławiu i Trójmieście. Podczas Łańcucha śpiewano także piosenkę – ekologiczną wersję popularnej “Stokrotki”,  której tekst sparafrazowali „Seniorzy dla klimatu”.

Tak wygląda wielkie wymieranie

Podczas tego wymownego performansu osoby w każdym wieku zamarły w bezruchu leżąc na bruku Alei Róż. Według Extinction Rebellion rodzaj ludzki jeszcze nigdy w historii nie znajdował się w tak krytycznym położeniu jak obecnie. Położeniu, które – bez natychmiastowego podjęcia przez rządy odpowiednich działań – w krótkim czasie doprowadzi do zniszczenia ludzkiej cywilizacji, planety oraz przyszłości naszych dzieci i kolejnych pokoleń. Ruch Extinction Rebelion coraz częściej pojawia się w mediach na całym świecie, a ostatnio zasłynął paraliżując przez 11 dni komunikację publiczną Londynu.

Strajk dla Ziemi - Earthstrike PL w trakcie Dni Ziemi 2019 w Nowej Hucie 💚

Publiée par funkcjaobywatel.pl sur Samedi 27 avril 2019

fot. Joanna Urbaniec

Kropka nad i

„To niezwykle ważne, że młodzi ludzie potrafią tak dobrze zorganizować  się wokół tematu, który powraca od wielu lat. Dostrzegam tu pewną analogię do sprawy zanieczyszczenia powietrza. Wtedy też grupa aktywistów postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i po kilku latach Kraków podjął realne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Początkowo patrzono na nas, jak na ekologicznych oszołomów, jednak z czasem, głównie dzięki działaniom Krakowskiego Alarmu Smogowego, problem ten trafił do powszechnej świadomości. Mam nadzieję, że w przypadku zmian klimatycznych, również podejmiemy się natychmiastowej walki z jej przyczynami. Czasu mamy mało, jednak, jak to powiedziała Greta Thunberg w trakcie Szczytu klimatycznego ONZ 2018 w Katowicach ,’nigdy nie jesteś zbyt mały, by coś zmienić’. Widok tych młodych ludzi na Alei Róż był mobilizujący do działania, a przyszłość przecież należy do nich.”

 
Łukasz Maślona
Stowarzyszenie Funkcja Miasto

NASZE NAJNOWSZE

Zostaw komentarz